Ręczne pisanie pozytywnie wpływa na pamięć, koncentracje i zdolność uczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 19:51
Badacze z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Trondheim udowodnili, że połączenia w naszym mózgu są bardziej rozbudowane, gdy piszemy ręcznie niż podczas pisania na klawiaturze.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Trondheim przebadali 36 studentów. Ochotnicy pisali wskazane słowa za pomocą rysika na ekranie dotykowym lub wystukiwali je jednym palcem na klawiaturze komputera. W tym czasie 256 czujników wszytych w siatkę nakładaną na głowę rejestrowało aktywność ich mózgów. Badacze stwierdzili, że łączność różnych obszarów mózgu wzrastała, gdy uczestnicy pisali ręcznie, ale nie wtedy, gdy używali klawiatury. Wszystko po to, by sprawdzić jak różni się zaangażowanie sieci neuronowych w przypadku pisania ręcznego i korzystania z klawiatury.

"Podczas pisania ręcznego wzorce połączeń mózgowych są znacznie bardziej rozbudowane niż w trakcie pisania na klawiaturze" – zaznaczają norwescy badacze i dodają - "Nasze odkrycia sugerują, że informacje wizualne i ruchowe uzyskane, gdy precyzyjnie kontrolujemy ruchy dłoni podczas używania pióra, przyczyniają się do wzorców połączeń w mózgu, które pozytywnie wpływają na proces uczenia się". Zdaniem specjalistów, uczniowie podczas zajęć powinni mieć możliwość jak najczęstszego korzystania z długopisów i papieru, a nie tylko z klawiatury.

mk